Що таке волейбол? Визначення його дуже просте. У статті йтиметься про цій чудовій грі.

У сучасному спорті існує величезна кількість різних ігрових видів. При цьому деякі з них дуже популярні, такі як футбол чи баскетбол, а деякі відомі лише вузькому колу вболівальників.

У цьому випадку волейбол являє собою ігровий вид спорту, який належить до першої категорії. Вся справа в тому, що ця гра популярна в усьому світі, її знають на всіх континентах. Це зумовлено деякими чинниками. В першу чергу це простота правил, крім цього, у волейбол гравцеві не потрібно вкладати значні кошти. Ще одним позитивним фактором є знижений ризик отримання травми в порівнянні з тим же футболом або хокеєм. Що таке волейбол? Які правила цієї гри? Відповіді на ці запитання можна знайти в цій статті.

Трохи з історії волейболу

Що таке волейбол? Ця гра відома вже дуже давно. Як вважається, волейбол зародився у Сполучених Штатах Америки практично в кінці дев’ятнадцятого століття, саме 1895 рік вважається роком появи цієї гри. За офіційною версією, волейбол придумав вчитель фізичної культури з одного американського коледжу. Він просто-напросто повісив сітку для тенісу між двома деревами і почав з учнями перекидати через неї м’яч. А буквально через півроку вже були сформульовані перші правила гри, які, звичайно, відрізняються від сучасних.

Згідно легендам, гру вчитель придумав для чоловіків середнього віку, які в силу різних причин не могли займатися надпопулярним тоді баскетболом. За іншою версією, його придумали американські пожежники, які таким чином проводили час в очікуванні виклику.

Завдяки міжнародної християнської молодіжної організації волейбол поступово почав пробиватися в країни Південної Америки та Азії. Що таке волейбол, в Європі дізналися після того, як американські військові моряки вперше показали цю гру в англійському порту. З цього моменту волейбол починає завойовувати все більшу і більшу популярність у світі.

Що таке гра волейбол, згодом стало відомо і жінкам. Наприклад, у двадцять другому році двадцятого століття волейбол запропонували включити в програму Олімпійських ігор, а в тридцять другому році цього ж століття у дану програму прийнятий і жіночий волейбол. Саме з цього моменту гра і підкорила весь світ.

Що таке волейбол? Які правила цієї гри? Давайте розглянемо ці питання.

Майданчик, сітка та інші атрибути

Майданчик для волейболу має форму прямокутника, при цьому розмір його стандартний – дев’ять метрів на вісімнадцять. Відразу за ігровий починається вільна зона, вона має наступні розміри: від двох бічних сторін відстань становить максимум п’ять метрів, а від лицьових сторін – максимум вісім. Висота ігрового майданчика повинна бути мінімум дванадцять з половиною метрів. У вільній зоні знаходиться ділянка для проведення заміни, лавка для гравців, яких видалили, і місце, призначене для подачі м’яча. Вся майданчик розділена лініями. Вона ділиться навпіл: кожній команді своя частина. Виділяється зона для атаки.

Кріплення сітки також має свої нюанси. В першу чергу вона вішається посередині майданчика, як раз по розділовій лінії. Верхній край її повинен знаходитися на висоті 2 метри 43 сантиметри для чоловічих змагань, 2 метра 24 сантиметри для жіночих, а висота розташування сітки для юнаків і дітей варіюється в залежності від віку. Ширина сітки – один метр, довжина – дев’ять з половиною. Кріпиться на стійки, які розташовані на відстані метра від ігрової зони. Грають у волейбол м’ячем максимальною колом 60 сантиметрів, і вагою не більше 2,8 кілограма.

Склад команди

У складі волейбольної команди може перебувати дванадцять чоловік, при цьому брати участь в ігровому процесі можуть одночасно шість осіб. Решта повинні перебувати на лаві запасних. У кожного гравця є своє амплуа в команді. Що таке амплуа у волейболі? Це і є роль гравця, його позиція на майданчику.

Керувати командою можуть дві людини – тренер і капітан. Тренер керує командою в глобальному сенсі слова, а ось капітан може перевірити натягнутість сітки та дислокацію грають учасників, розставити гравців по призначеним місцях. Крім цього, існує помічник тренера, який, однак, не має права втручатися в ігровий процес.

Що стосується форми будь-якої з команд, то вона у всіх гравців повинна бути однакова, крім ліберо. Що таке ліберо у волейболі? Давайте розберемося.

Амплуа – ліберо

З дванадцяти гравців команди вибирається один, який виконує функції ліберо. У даній грі він зобов’язаний носити форму, яка кардинально відрізняється за кольором від форми інших гравців. Всі його функції полягають тільки в захисті. Тобто ліберо може тільки приймати подачі й удари гравців протиборчої команди. Взяти участь в атаках своєї команди даний гравець просто не має права. При цьому ліберо можна замінити, але на заміну повинен виходити тільки той гравець, якого ліберо і поміняв.

Що таке ліберо у волейболі, нам терперь відомо. Йдемо далі.

Виявлення переможця у волейболі

Кожна команда прагне набрати якомога більше очок. Вони нараховуються за попадання м’ячем в майданчик суперника або за скоєні суперником помилки. Останні бувають наступними: аут – коли м’яч потрапляє у вільну зону за майданчиком суперника, коли м’яч потрапляє в сітку при подачі або ударі.

Що таке сет у волейболі? Це ігрові відрізки часу, з яких складається матч. Для того щоб виграти сет, необхідно набрати двадцять п’ять очок, при цьому розрив між ними повинен складати два очки. Тобто якщо рахунок в сеті 25-23, то виграє перша команда. Якщо сет закінчується з рівним рахунком, наприклад 24-24, то починається так званий сетбол, тобто гра продовжується, поки одна з команд не відірветься на два очки. Виграє та команда, яка бере три сети.

Напевно, кожен чув термін “сетбол”? Що таке сетбол у волейболі? Якщо рахунок по сетах рівний, то настає час сетболи, тобто останнього виграшного очки.

Ігрове дію

Після того як гравець подав м’яч з вільної зони, вважається, що м’яч у грі. Якщо суддя помітив помилку і дав свисток, то м’яч знаходиться поза грою. Якщо м’яч торкнувся ігрового паркету, то це називається – м’яч на майданчику. М’яч в аут – коли він з подачі або при атаці, не торкаючись ігрового поля, потрапляє у вільну зону. При атаці гравці команди можуть зробити три торкання, але третє дотик має бути ударом. При цьому відбивати м’яч можна будь-якою частиною тіла, не користуючись при цьому допомогою партнера. Якщо м’ячі торкнулися два гравці однієї команди одночасно, то таке дотик вважається за два. Якщо м’яч при подачі або атаці потрапив у сітку, то його можна бити далі, якщо він не торкнувся ігрового поля, і якщо це не буде четвертим дотиком.

Що таке подачу у волейболі? Що таке атака, блок? Подача – удар подає гравцем із зони подачі з метою перекинути м’яч на бік суперника. Атака – будь-який удар в ігрову площадку суперника будь-якою частиною тіла. Подача і блок не відносяться до атаки. Блок – це дія гравців по відбиття атаки суперника. Це робиться будь-якою частиною тіла, зазвичай вище рівня сітки, в будь-якому випадку в стрибку. Блок можуть ставити тільки три гравці передньої лінії команди.

Перерви у волейболі

У процесі гри тренер або капітан можуть робити певні перерви. В першу чергу це пауза, пов’язана з заміною гравців. Всього в сеті може бути шість таких замін. Крім цього, існують тайм-аути. Це спеціальні перерви в процесі гри, які тривають тридцять секунд і призначені не тільки для відпочинку, але і для обговорення тактики та ігрового процесу всередині команди. Покладено два таких перерви на сет. Крім цього, є технічні перерви. Вони починаються, коли одна з команд набирає певну кількість очок. У п’ятому сеті таких перерв не буває. Між сетами буває перерва, призначений для зміни майданчиків, і він триває три хвилини. При цьому тренер може запросити і десятихвилинну перерву, але тільки між другим і третім сетом.

Пляжний волейбол

Що таке пляжний волейбол? Це один з найпопулярніших видів спорту, в який грають не тільки влітку, але і взимку в закритих приміщеннях. Правила практично ідентичні звичайному волейболу, але грають команди, що складаються з двох чоловік. При цьому гра ведеться на майданчику всіяною піском. Подача м’яча виробляється з кута ігрової зони, сет триває до 21 очка, а висота сітки не перевищує двох метрів двадцяти чотирьох сантиметрів. Майданчик має розмір менше – шість на дванадцять метрів.

Що таке волейбол? Визначення його дуже просте, так і правила теж! Грайте з задоволенням!